Furcsa változások zajlanak a magyarországi kiskereskedelemben: az egyre kevesebb áruház és bolt egyre több embert foglalkoztat, miközben vannak olyan helyek, ahol az informatika előretörése miatt fele annyi emberrel dolgoznak, mint 15-20 éve.
Tavaly valamivel több mint 61 ezer kiskereskedelmi vállalkozás működött Magyarországon, amelyek együttesen több mint 278 ezer embernek adtak munkát, míg 2013-ban közel 80 ezer boltban és áruházban kevesebb, mint 267 ezer ember dolgozott - írta a Világgazdaság a Cégtár adatbázisa alapján.
Ha az élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelemre szűkítjük a vizsgálatot, akkor azt találhatjuk, hogy a vállalatokkal együtt a dolgozók száma is csökken. A Blokkk.com adatai szerint tavaly 219 bolt nélküli település volt az országban, míg 2003-ban csak 40 ilyen helyiség volt. A városokban az üzletek 12 százaléka szűnt meg, míg a falvakban 40 százalékuk.
Az elektronikus ügyintézés, az automatikus árurendelés, az önkiszolgáló pénztárak és más technikai csodák megjelenése miatt sok helyen jóval kevesebb dolgozóval működnek az üzletek, mint korábban. Van olyan üzlet, amelyet 15-20 éve 500 emberrel működtettek, míg most 250-nel és nem hajszolják agyon az alkalmazottakat.
Forrás: napi.hu 2018. február 20.